LIVE Transfer Talk: Man City vänder sig till Spurs-anfallaren Kane?

0 113

Coronaviruspandemin gjorde att sommaröverföringsmarknaden till skillnad från tidigare, men det fanns fortfarande många erbjudanden gjorda, och du kan kolla in de stora här. Fönstret kan vara stängt över de bästa ligorna i Europa, men här är de bästa rykten från hela världen.

The Independent rapporter om att Manchester City chef Pep Guardiola vill ha Tottenham-anfallare Harry Kane att vara spelaren som hjälper sin sida att komma tillbaka till toppen av Premier League.

Guardiola undertecknade ett nytt kontrakt fram till 2023 nyligen och, bland förhandlingarna, namngavs enligt uppgift Kane som en spelare som han vill underteckna i framtiden.

Rapporten säger att Kane "kan trycka för att lämna om Spurs inte vinner en trofé den här säsongen" och, medan England kapten har kontrakt fram till 2024 på klubben, City är en av få klubbar som har råd att skriva honom för cirka 150 miljoner pund.

Samtidigt förbereder City också en ny affär för framåt Gabriel Jesus, den Daily Star uppskjutningar. 23-åringen har fortfarande två och ett halvt år kvar på sitt kontrakt i Etihad, men i ett tecken på Guardiolas tro på honom kommer hans lön nästan att fördubblas till 150,000 XNUMX £ per vecka om han går med på en förlängning.

City har arbetat med nya erbjudanden för Raheem Sterling och Kevin De Bruyne som sent, och när de förbereder sig för ett nytt ombyggnadsprojekt under Guardiola, är Jesus den senaste mannen som klubben försöker låsa ner när de söker en långsiktig ersättare för 32-åringen Sergio Agüero, som blir en fri agent på sommaren.

18.21 GMT: Birmingham City har säkrade den överraskande signeringen av ett tidigare Barcelona och AC Milan starlet Alen halilovic.

Den välbesökta 24-åringen har avslutat sin medicin på St. Andrews och blir Aitor Karankas 12: e nya ankomst sedan han tog över i sommar. Halilovic, som en gång hölls bland fotbollens mest begåvade tonåringar, gjorde ett framträdande för Barcelona 2014-15 och tre framträdanden för Milan 2018-19.

Capped 10 gånger av Kroatien, tillbringade den anfallande mittfältaren lån från förra säsongen från Milan hos den holländska klubben Heerenveen.

17.34 GMT: Chicago Fire har gjort en tidig undertecknande för nästa säsong, bläckande Ecuador internationell Jhon espinoza till en kontrakt fram till 2023.

Den 21-åriga högerbacken, som kapten Ecuadors under 20-årsåldern till en tredjeplats vid världscupen 2019, anländer från den ecuadorianska dräkten Aucas, med vilken han spelade 50 gånger mellan 2018-20.

"Jhon är en begåvad, ung högerback som kommer att vara ett utmärkt tillskott till klubben", sade sportchef Georg Heitz i ett klubbuttalande. ”Med Jhons undertecknande har vi lagt till en annan spelare som kommer att ge mer konkurrens och kvalitet inom listan inför nästa säsong. Vi är glada över att han kommer till Chicago och ser fram emot att arbeta med honom. "

17.00 GMT: The Sun säger att Southampton vill hämta Manchester United-back Brandon Williams i januari.

Saints har haft en bra start på säsongen men behöver tävling för Kyle Walker-Peters och Ryan Bertrand. Williams, 20, har bara spelat två matcher den här säsongen - varken i Premier League - efter att ha gjort 36 matcher i alla tävlingar förra året.

United kommer emellertid att behöva Williams för att täcka för Luke Shaw efter att vänsterbacken lidit en hamstringskada mot Everton som kan hålla honom ute i sex veckor.

16.06 GMT: Lionel Messi att lämna Barcelona till Man City på sommaren är nu ett verkligt perspektiv efter att Pep Guardiola tecknat ett nytt kontrakt, skriver Mark Ogden.

Pep Guardiolas beslut att underteckna ett kontraktstillägg i Manchester City förra veckan var en stor sak för klubben på mer än ett sätt: Det säkerställer att den mest berömda tränaren i fotboll kommer att stanna kvar i Etihad fram till 2023, men kanske mer betydelsefullt, det också sätter klubben ordentligt i pole position för att få Lionel Messi från Barcelona.

På knappt sex veckors tid kan Messi prata med icke-spanska klubbar om en gratis transfer från Camp Nou i slutet av denna säsong. Om han väljer att göra det, från jan. 1 kan han förhandla om ett flytt till ett nytt lag i tid för säsongen 2021-22, och Barcelona kommer att vara maktlös att stoppa honom.

15.26 GMT: Arsenal behöver en ledare, det är ganska tydligt.

lek

0:56

Shaka Hislop säger att Arsenal är "roderlösa" på grund av bristande spelaransvar på planen.

14.44 GMT: Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjaer har sagt Dean Henderson kunde bli en av de bästa målvakterna i världen men tillade att det inte är hans jobb att hålla ungen nöjd på Old Trafford.

Henderson kan göra sin andra Champions League-start för säsongen när Istanbul Basaksehir besöker Old Trafford på tisdag efter att ha spelat i 2-1-nederlaget i Turkiet tidigare denna månad.

Det skulle bara vara hans fjärde match för säsongen efter att ha återvänt från Sheffield United på sommaren med 23-åringen i hopp om att imponera på England-tränaren Gareth Southgate inför EM.

"Dean vill stanna på Man United och spela för Man United," Solskjaer berättade på en presskonferens på måndagen. ”Han har kommit in igen, han mognar, han har haft några spel, tränat med en av de bästa målvakterna i världen och han har potential att bli en av de bästa målvakterna i världen.

”Det är inte upp till mig att göra alla glada, det har jag sagt några gånger. Föreställningarna kommer alltid att vara den avgörande faktorn om du spelar eller inte. Jag tror att varje position du spelar för Manchester United är det din plikt att göra mig och tränarna glada så det finns större chans att du kan spela nästa gång. "

13.30 GMT: Football Manager-videospelet har rykte om att hitta några unga toppspelare, men hur betygsätter detta batch?

Vi bad vår bosättare Scout Tor-Kristian Karlsen att analysera dem. Till exempel:

DEF: Nuno Mendes, 18, Sporting Lissabon (Portugal U21)

Portugal U21 och Sporting vänsterback har stor förmåga på bollen och imponerande uthållighet att gå i den takt som krävs i hans position. Utöver det är han förvånansvärt smidig för sin storlek, utmärkt att dra sig från motståndarna och tenderar att behålla sin känsla av orientering även när han driver i mitten. Han har länkats till Liverpool, Manchester United och Arsenal för sent.

12.48 GMT: Sevilla-försvarare Jules Kounde var föremål för ett anbud på 55 miljoner euro från Manchester City under sommaren, men den spanska klubben valde att avvisa det.

Kounde, 21, var öppen för att lämna men Sevilla stannade kort i förhandlingarna då City slutade spendera 68 miljoner euro för att underteckna Ruben Dias från Benfica istället.

City undertecknade också Nathan Ake från Bournemouth och var upprepade gånger kopplade till Napoli Kalidou Koulibaly, men Kounde har avslöjat att han var nära ett drag.

Han berättade Canal Football Club: ”Ja, jag pratade med [Pep] Guardiola i telefon. Vi gjorde det på spanska. Det gick bra och jag var intresserad av att åka dit, jag hade garantier att spela. Men till slut hände det inte. "

11.56 GMT: Olivier Giroud ser ut att lämna Chelsea i januari, säger Den atletiska.

Giroud, 34, har bara spelat sju gånger den här säsongen och har fått höra av Frankrikes tränare Didier Deschamps att han inte kommer att spela på Euro 2020 om han inte får fler minuter.

Rapporten säger att "Chelsea kommer att överväga att bevilja Girouds önskan att lämna i januari som ett tack för anfallarens tjänst till klubben sedan han gick med i januari 2018.

”Giroud har beslutat att han kommer att behöva lämna Stamford Bridge under det nya året om han inte spelar betydligt mer under de närmaste månaderna, som The Athletic först avslöjade förra veckan. Ökade minuter är osannolika eftersom tränare Frank Lampard föredrar Timo Werner och Tammy Abraham. "

11.14 GMT: Borussia Dortmund 's Youssoufa Moukoko blev den yngsta spelaren någonsin att spela i Bundesliga, när han var 16 år gammal.

lek

1:10

Jan Aage Fjortoft säger att Bundesligas yngsta spelare någonsin, Youssoufa Moukoko, är i rätt klubb med Dortmund.

10.21 GMT: Mittfältare i Lille Yusuf Yazici har kopplats till Arsenal med sin agent som talar om rapporter om ett stort pengar.

Yazici, 23, har gjort två hattrick i tre Europa League-matcher - borta i Sparta Prag och AC Milan - och Turkiets landskamp blommar till en fin spelare. Lille har sålt ett antal av sina spelare till Arsenal under den senaste säsongen - nämligen Nicolas Pepe och Gabriel - med Yazici en möjlig ersättare för Mesut Ozil.

"Det är nödvändigt att vara ödmjuk, men Yusufs prestation av denna prestation är resultatet av planerat och tålmodigt arbete", sade hans agent Adem Cebeci till det turkiska försäljningsstället Demiroren News Agency. ”Det är verkligen en ära för de stora klubbarna att ta hand om Yusuf. Eftersom Yusuf har mål och går mot detta mål.

”[Lille] Sportschef [Luis] Campos gillar Yusufs spel mycket. Därför arbetade han hårt för sin transfer. När Yusuf når sin sanna potential vill de sälja honom till mycket bra klubbar till ett mycket bra pris, och det verkar inte så långt. "

09.45 GMT: Barcelona är desperata för att undvika att förlora begåvad ungdom Ilaix Moriba, berättade flera källor till ESPN, och hans förnyelse kommer att vara högsta prioritet för klubbens nästa president, tillsammans med en ny affär för Lionel Messi.

Mittfältaren Ilaix, 17, har ett kontrakt fram till 2022 och Barca vill förlänga det till varje pris, och tror att han kan vara nästa stora talang för att bryta sig in i första laget, på väg till Ansu Fati.

Den katalanska klubbens instabila situation - utan en president och med en ansvarig kommitté tills valet hålls den 24 januari. XNUMX - kunde arbeta mot dem, med olika klubbar som är kända för att vara intresserade av akademispelaren.

09.17 GMT: Luis Suarez är säker på sin vän och tidigare lagkamrat Messi kommer att vända saker efter Barcelonas kapten sa förra veckan: "Jag är trött på att alltid vara problemet med allt som händer på den här klubben. "

Messi svarade på kommentarer om att han hade för mycket kontroll i Barca och inte hade hjälpt Antoine Griezmann att bosätta sig i klubben.

Suarez tillbringade sex år med att spela tillsammans med Messi på Barca, under vilken tid han vann 12 troféer inklusive Champions League 2015 och fyra La Liga-titlar.

"Uppenbarligen som en vän och [före detta] lagkamrat till Leo, den situationen plågar mig", berättade Suarez, som uteslöts från Atleticos 1-0-seger mot Barca på lördag. Punto Penal. ”Jag är orolig för honom som människa men jag vet att han kan gå framåt och vända denna situation. "

lek

1:37

Ale Moreno beskriver scenarierna där Lionel Messi antingen skulle stanna eller lämna Barcelona efter säsongen.

08.33 GMT: Juventus sportchef Fabio Paratici tvivlar inte på det Cristiano Ronaldo kommer att slutföra sitt kontrakt med Torino-jättarna.

Rapporterna intensifierades förra veckan att Juve ville sälja Ronaldo nästa sommar för att balansera sina böcker, och att Ronaldo har öppnat dörren för en eventuell återkomst till Real Madrid.

Frågad om Ronaldo kommer att stanna kvar i Juve efter denna säsong, Sa Paratici i helgen: ”Hans framtid är med oss, jag kan försäkra er. Det finns övergångsrykten varje dag och spelare som är kopplade till olika klubbar, men vi ägnar inte mycket uppmärksamhet åt det. "

Ronaldos kontrakt löper ut i juni 2022, men enligt rapporter är Juve angelägen om att få tillbaka en del av de 100 miljoner euro som de betalade Real Madrid och, avgörande, få hans lön av sina böcker. Ronaldo, 35, tjänar rapporterade 31 miljoner euro per säsong.

08.00 GMT: Spansk mittfältare ISCO går ingenstans, enligt Real Madrid-tränare Zinedine Zidane.

Isco har gjort sju framträdanden i alla tävlingar för Los Blancos, senast som ett substitut i lördagens 1-1 i Villarreal och började tre gånger den här säsongen.

Märke rapporterade att Isco redan har berättat för Real Madrid och Zidane om sin önskan att lämna klubben i vinterövergångsfönstret på jakt efter regelbunden speltid och att klubben är öppen för att låta spelaren lämna.

På frågan om Isco, som kom in som ersättare i Villarreal, har begärt att lämna klubben, säger Zidane: ”Nej, inte alls. Vi ska inte prata om vad som händer inom truppen. Men Isco är en Real Madrid-spelare, han stannar här, han är med oss ​​och det finns ingen anledning att prata om det. "

Isco, som har vunnit 16 titlar på sina sju år i Real Madrid, har kontrakt med Madrid fram till juni 2022 och är ett rapporterat mål för Everton. Den 28-årige har en frisättningsklausul på 700 miljoner euro men kan enligt uppgift lämna ett erbjudande i området 30 miljoner euro.

lek

1:04

Gab Marcotti beskriver Ronald Koemans alternativ med Gerard Pique och Sergi Roberto ute i ett par månader.

PAPPERTALK (av Harry Kettle)

Barcelona att jaga Pique-ersättare?

Märke rapporterar att Barcelona överväger att underteckna en långsiktig ersättare för Gerard Pique efter hans senaste knäskada.

Veteranförsvararen ser ut att missa flera månader efter att ha avverkats Barcas 1-0-förlust mot Atletico Madrid på lördag och som ett resultat föreslår det spanska uttaget att Ronald Koemans sida kommer att doppa in på transfermarknaden i januari för att hitta en ny mittback.

Pique har varit kärnan i Barcelonas dominans under det senaste decenniet, men med Xavi som Andres Iniesta och kanske till och med Messi när vi går vidare till nya betesmarker verkar 33-åringen vara den senaste Blaugrana legend inleds mot utgången.

Koeman har upplevt något av en defensiv skadekris redan under sin tid på Nou Camp, och nu måste stora frågor ställas när Barca räknar ner minuterna tills januari-fönstret är öppet för affärer.

Betis går efter Alena och Puig

Real Betis kommer att fortsätta underteckna Barcelona-ungdomar Carles Alena or Riqui Puig på en låneavtal som ersättning för Sergio Canales, Estadio Deportivo rapporter.

Canales kommer att sakna resten av 2020 efter att ha tagit upp en hamstringskada på internationell tjänst med Spanien. Och Betis, som ses som en av de växande krafterna i spansk fotboll utanför elitklubbarna, hoppas kunna få någon form av affärer under det kommande övergångsfönstret i januari så att de inte blir korta.

Betis-chefen Manuel Pellegrini antas ha varit mycket intresserad av Puig, medan Alena redan har haft framgång under en nyligen lånedag på Benito Villamarin.

Tap-ins

- Lyon kunde fortsätta undertecknandet av Islam Slimani or Boulaye Dia under sommaröverföringsfönstret, Le10Sport uppskjutningar. De franska jättarna skulle hoppas att någon man kan tjäna som en värdig ersättare för den förmodligen utgående Memphis Depay, som kontinuerligt har kopplats till en flyttning på 25 miljoner euro till Barcelona.

- Elche är inställda på att slutföra signeringen av Ivan Marcone vi har ett permanent avtal, Märke uppskjutningar. Marcone har lånats ut från Boca Juniors i nästan två månader nu, men efter att ha imponerat i de tidiga stadierna av sin förtrollning verkar den 30-årige nu vara på väg mot något mer konkret med Elche som är villiga att betala 4.2 miljoner euro för att säkra sina tjänster.

Den här artikeln uppträdde först (på engelska) på http://espn.com/soccer/blog-transfer-talk/story/4242270/live-transfer-talk-man-city-turn-to-spurs-striker-harry -kane

Lämna en kommentar